حدیث روز

 
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : محبوب ترین کارها نزد خدا با دوام ترین آنهاست گرچه ا ندک باشد.
امروز : چهارشنبه, 15 مرداد 1399
در ششمین جلسه کمیسیون گردشگری، خدمات شهری و فضای سبز

آسیب شناسی و پیشنهادات توسعه گردشگری گرگان مطرح شد

رئیس کمیسیون گردشگری، خدمات شهری و فضای سبز شورای اسلامی شهر گرگان گفت: طی ششمین جلسه این کمیسیون موانع و مشکلات پیش رو در خصوص جذب گردشگر و مقصد شدن گرگان به عنوان شهر گردشگر با حضور مسئولان مرتبط مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر گرگان، مهندس علی اصغر یوسفی با اشاره به اینکه تعیین 5 جاذبه اولویت دار در حوزه گردشگری گرگان در برنامه های این کمیسیون قرار دارد، گفت: جاذبه های گردشگری سطح شهر باید به صورت مصداقی با همکاری شورای شهر، شهرداری و سیاستگذاران گردشگری مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوانیم ضمن نیاز سنجی و آسیب شناسی برنامه ریزی خوبی در این خصوص داشته باشیم.

برند سازی گردشگری گرگان با بهره گیری از ظرفیت های موجود

معاونت گردشگری سازمان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در این جلسه با تاکید بر ضرورت تامین الزامات و زیرساخت های گردشگری گفت: گردشگری شهری یکی از زیرمجموعه های گردشگری است که می تواند به جذب و ماندگاری گردشگر در شهر کمک زیادی کند و این موضوع مستلزم ایجاد زیرساخت ها مانند توجه به اکوتوریسم وتامین زیرساخت های طبیعت گردی برای گردشگران می باشد.

مهندس فرمانی تبلیغات و بازاریابی، توجه به گردشگری الکترونیک، فعال سازی راهنمایان گردشگری، برنامه ریزی برای بافت تاریخی و بافت فرهنگی و مجتمع های تفریحی و تجاری را از مهمترین اولویت ها برای تامین زیرساختهای گردشگری در سطح استان عنوان و خاطر نشان کرد: برند سازی با بهره گیری از ظرفیت های طبیعی، تاریخی، فرهنگی، آداب و رسوم و صنایع دستی برای گردشگری در گرگان یکی از نیازهای اساسی در جذب گردشگر می باشد.

شناخت ظرفیت های کالبدی و غیرکالبدی بافت های تاریخی

معاون میراث سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در ادامه این نشست ضمن ارایه توضیحاتی در خصوص هسته مرکزی شهر گرگان، گفت:قبل ورود به مقوله گردشکری باید بافت قدیم گرگان را شناخت و ظرفیت های کالبدی  (ساختار معماری) و ظرفیت های غیرکالبدی (مسائل فرهنگی و اجتماعی) آن را در نظر گرفت.

جاوید ایمانیان در ادامه ایجاد یک نظام مدیریتی یکپارچه شامل دستگاه های دولتی و حاکمیتی و اجتماعی و غیر انتفاعی از جمله NGO ها و مشارکت های مردمی را در احیاء بافت های تاریخی سطح شهر پیشنهاد کرد.

بازسازی بناهای تاریخی به صورت مشارکتی

رئیس شورای اسلامی شهر گرگان نیز با بیان اینکه اکثر بناهای تاریخی و قدیمی گرگان ورثه است، پیشنهاد بازسازی این بناها را به صورت مشارکتی با دستگاه های اجرایی مرتبط و مالکان مطرح و بر ضرورت نورپردازی در بافت های تاریخی سطح شهر تاکید کرد.

فائزه عبدللهی همچنین ایجاد نمایشگاه در بافت تاریخی، چاپ کتاب های راهنما به زبان انگلیسی جهت معرفی جاذبه های سطح شهر و برند سازی یکی از المان های شهری به عنوان نماد شهر گرگا را نیز پیشنهاد کرد.

بهره گیری از ظرفیت های گردشگری توشن و آبشار و آب گرم زیارت

عضو شورای اسلامی شهر گرگان  نیز در این نشست ضمن ارایه توضیحاتی در خصوص طرح جامع بافت تاریخی، گفت: در این طرح می توان هم صنایع دستی و هم رستوران های سنتی را تعبیه کرد.

مهران کاظم نژاد راه اندازی مجدد رستوران باباطاهر، برنامه ریزی برای جاذبه های گردشگری توشن و آبشار و آب گرم زیارت را نیز در توسعه گردشگری گرگان بسیار تاثیرگذار دانست و بر ضرورت تامین روشنایی بافت تاریخی گرگان تاکید کرد.

تملک بافت تاریخی نیازمند تحقق بودجه

سرپرست بافت تاریخی شهرداری گرگان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه مشکلاتی از قبیل عدم طرح جامع و عدم تصویب بودجه برای تملک بافت تاریخی وجود دارد، گفت: در حال حاضر تملک یکی از املاک هم جوار باغ مزار لطفی با بودجه به مبلغ یک میلیارد تومان در دستور کار شهرداری قرار دارد

دکتر عمادالدین افزود: برای کف سازی بافت تاریخی نیز باید لوله گذاری های جدید توسط شرکت حفار انجام شود که طی مکاتبات با نهادهای مرتبط آنها هزینه لوله گذاری را برعهده شهرداری دانستند.

تهیه میثاق نامه برای حفظ و احیاء بافت تاریخی

رئیس کمیسیون گردشگری، خدمات شهری و فضای سبز شورای اسلامی شهر گرگان در ادامه این جلسه تهیه میثاق نامه با استانداری، فرمانداری، شورای شهر و شهرداری، راه و شهرسازی منابع طبیعی و اداره اوقاف را پیشنهاد کرد.

مهندس یوسفی همچنین  نشست مشترک با میراث فرهنگی برای برنامه ریزی مسیرهای بافت تاریخی به صورت مسیر کالبدی در نقاط کلیدی بافت تاریخی را از برنامه های در دستور کار این کمیسیون در جلسه بعدی گردشگری عنوان کرد.

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت