حدیث روز

 
امام باقر (ع) می فرماید : دانشمندى كه از علمش استفاده شود ، از هفتاد هزار عابد بهتر است.
امروز : دوشنبه, 31 شهریور 1399

کمیته تخصصی پیگیر احیاء و بازسازی بافت تاریخی گرگان می شود✅رئیس کمیسیون گردشگری، زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر گرگان گفت: کمیته تخصصی پیگیری برای احیاء و بازسازی بافت تاریخی گرگان با حضور نماینده نهادهای مرتبط تشکیل می شود.

✅به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر گرگان، مهندس علی اصغر یوسفی با اشاره به اینکه، جمع بندی موضوعات و پیشنهادهای اعضای کمیته تخصصی در خصوص احیاء بافت قدیم در دستور کار دهمین جلسه این کمیسیون قرار گرفت، افزود: در این خصوص مقرر شد با تشکیل کمیته تخصصی با حضور نمایندگان نهادهای مرتبط موضوعات مربوط به احیاء بافت تاریخی پیگیری شود.

✅وی افزود: در این جلسه همچنین موضوع آماده سازی فضای شهری برای استقبال از بهار و گردشگران نوروزی مطرح و مقرر شد طرح و ایده های این موضوع در جلسات آتی این کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

✅مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز با ابراز خوشحالی از توجه شورای اسلامی شهر به موضوع گردشگری گفت : خوشبختانه  پایگاه ملی بافت تاریخی گرگان به تصویب رسید و به زودی همرا ه با یگان حفاظت ویژه بافت تاریخی گرگان افتتاح می شود.
✅مهندس کریمی افزود: بافت تاریخی گرگان غریب است و نیاز به توجه ویژه دارد.

✅وی  همچنین با اشاره به صنایع دستی استان و معرفی آن به اشکال نمادین در سطح شهر گرگان، ایجاد بازارچه های صنایع دستی را فرصت خوبی در راستای معرفی و حمایت از صنایع دستی برشمرد.

✅مهندس کریمی  نصب تابلوهای راهنمای گردشگران و برگزاری تور استان گردی برای معرفی جاذبه ها به هم استانی ها را نیز مطرح و بر ضرورت برنامه ریزی برای معرفی جاذبه های گردشگری استان در جشنواره های اقوام که سالانه تعداد زیادی از هموطنان درآن شرکت می کنند، تاکید کرد.

✅مسئول واحد زیباسازی شهرداری گرگان نیز از تهیه طرح جامع گردشگری و زیباسازی در شهرداری گرگان خبر داد و گفت: تابلوهای راهنمای جاذبه های گردشگری با همکاری واحد زیباسازی و ترافیک تهیه شده است و مشکل فقط عدم برگزاری چنین نشستهای است که بتوانیم از طرح جامع گردشگری اطلاع پیدا کنیم تا جانمایی و نصب تابلوها به صورت اصولی انجام شود.

✅مهندس روزبه کریمی با اشاره به تهیه پروپوزال زیباسازی در شهرداری گرگان افزود: این طرح شامل پارک آبی، زیپ لاین، تله کابین و همچنین المان های نوروزی با مباحث مفهومی در مورد شهر گرگان که  به صورت ماندگار باشد اقدامات لازم صورت گرفته است .

✅وی ادامه داد: موضوع نصب مجسمه های مشاهیر در خط کمربندی در حال پیگیری می باشد که در صورت وجود مشکل در مکان های مورد نظر، مکان جانشین و مناسب دیگر پیشنهاد و جانمایی می شود.

✅ مهندس ایمانیان، معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در ادامه این جلسه موضوع تبدیل خیابان امام خمینی (ره) به محور کندرو ومحورهای فرعی آن تبدیل به محورهای انسانی را مطرح کرد و گفت: متاسفانه تصمیماتی که در کلان گرفته می شود بعضا ناامید کننده است به طور مثال در جلسه کمیسیون ماده 5 مصوب شد که برای احیا بافت و صدور پایان کار و پروانه ساخت از میراث فرهنگی نیاز به استعلام نیست که این موضوع برای بافت خیلی خطرناک است.

✅دکتر سقایی از اساتید گردشگری نیز دراین جلسه ضمن اشاره به استفاده از افراد متخصص در بحث گردشگری گفت : باید از الگوهای مناسب برای گردشگری استان استفاده کرد و نیاز سنجی دقیقی انجام شود.

✅وی گفت: نیاز است برای رشد هر چه بیشتر گردشگری کسب وکارهای کوچک و بخش خصوصی را بیش از گذشته دراین بحث دخیل کنیم .

 ✅برندسازی سوغات و صنایع دستی گرگان از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که در این خصوص خانم حاجی ابراهیمی، جانشین معاون صنایع دستی استان ضمن ارایه گزارشی از وضعیت صنایع دستی استان گفت : درهمه استانها صنایع دستی مهمترین سوغات محسوب می شود که جاجیم بافی نسبت به رشته های دیگر موفق تر بوده و به عنوان برند استان و شهرستان محسوب می شود.

✅وی خاطر نشان کرد: رشته جاجیم بافی ثبت ناملموس شده و استاندارهای لازم در زمینه  نحوه تولید، آموزش و بسته بندی داراست . همچنین جاجیم بافی جزو 14 رشته مطرح در کشور بود که مهر اصالت جهانی را کسب کرد.

✅وی همچنین نامگذاری معابر با عناوین صنایع دستی  و قرار دادن ابزارهای صنایع دستی در فضای شهری را  برای توسعه و ترویج صنایع دستی پیشنهاد دادند.

✅در پایان جلسه مهندس یوسفی گفت : کمیته ای با همکاری واحد زیباسازی ، واحد ترافیک  شهرداری گرگان و اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان تشکیل شود تا جانمایی مناسب در جهت نصب تابلوهای گردشگری صورت گیرد . و گزارش این کمیته طی جلسه آینده  کمسیون گردشگری اعلام گردد تا قبل از فرا رسیدن عید نوروز تابلوها نصب و آماده هدایت مسافرین عزیز به این اماکن گردشگری باشیم .

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت