حدیث روز

 
امام باقر (ع) می فرماید : فضيلتى چون جهاد نيست و جهادى چون مبارزه با هواى نفس نيست.
امروز : سه شنبه, 30 دی 1399
نطق پیش از دستور سیصد و هشتاد و دومین جلسه رسمی و علنی

ضرورت های آینده شهری درگذری به عملکرد شورای شهر در دوره چهارم

ضرورت های آینده شهری درگذری به عملکرد شورای شهر در دوره چهارم

ضرورت های آینده شهری درگذری به  عملکرد شورای شهر در دوره چهارم

                                                                                                  *صفرعلی پایین محلی
                                                                                                    سخنگوی شورای شهر گرگان
طی چهار سال گذشته می توان گفت اقدامات خوبی در سطح شهر انجام شد که چهره و سیمای شهری را از لحاظ زیبا سازی و خدمات شهری و عمرانی تغییر داد. در آخرین نطق پیش از دستور خود ضروری می دانم ضمن خدا قوت گویی به تلاش مجموعه همکاران شورای شهر و  شهرداری، نگاهی به عملکرد چهار ساله شهرداری در حوزه های مختلف عمرانی، خدمات شهری، زیباسازی، فرهنگی، ورزشی و حمل و نقل عموی داشته باشم و نیازهای شهروندان در هر کدام از این حوزه ها را برای برنامه ریزی در دوره بعدی فعالیت شورای شهر یادآور شوم.
در حوزه فعالیت های عمرانی؛
•    احداث پل روگذر میدان شهید قندهاری و زیرگذر میدان معلم در کاهش ترافیک این محورها بسیار موثر بود. اما مشکل ترافیک در زیرگذر گلشهر و شهید صیاد شیرازی روز به روز بیشتر می شود و کارایی اجرای این پروژه ها در روند ترافیک چندان تاثیرگذار نبود، اگر از ساکنان صیاد شیرازی، میناگل، شهرک قدس، شهرک تالار و مردم قلعه حسن بپرسید که آیا مشکل ترافیک با هزینه حدود پانزده میلیارد تومانی شهرداری برای اجرای این پروژه ها برطرف شده است،  قطعاً جواب منفی خواهید گرفت.
•    همچنین تاکید بر این موضوع ضروری به نظر می رسذ که در ناهارخوران به غیر از اجرای تله کابین هر کار و طرح و برنامه ای که باعث افزایش ورود مسافر و گردشگر شود، اشتباه محض است، حتی اکواریوم و زیرگذر عابررو و پیاده رو که هزینه آن نیز بسیار زیاد می باشد. بازگشایی مسیرهای موازی برای دسترسی به ناهارخوران از جمله شهرک تالار به شهرک رازی می تواند کمک موثری به ترافیک بلوار ناهارخوران داشته باشد که این طرح چند سال معوق مانده است.
•    پل های هوایی سطح شهر بویژه در شهرداری و میدان ولیعصر باید حذف شود که چرا که علاوه بر عدم کاربرد موثر و  هزینه های بالای نگهداری و تعمیرات  تاثیر نامطلوبی نیز بر چهره و سیمای شهری دارد. در کمربندی هم می توان از آسانسور به جای پله برقی استفاده کرد که هزینه های بسیار کمتر می باشد زیرا هزینه پله برقی و هزینه نگهداری آن بالا است.
•     کمبود پارکینگ در شهر گرگان بویژه در خیابان شهید بهشتی، سرخواجه، ولی عصر، عدالت های 4 ، 6، 8، الی 24 تبدیل به یک معضل اجتماعی شده است. همچنین خط کشی خیابان ها و معابر و عدم جدا سازی لاین ها و آسفالت خوب و مناسب در شان شهروندان گرگانی نمی باشد و این موضوع باید مورد توجه مدیریت شهری قرار بگیرد.
نیازهای توسعه خدمات شهری شهرداری؛
در حوزه خدمات شهری کارهای بسیار خوبی طی این دوره از فعالیت شورای شهر انجام شده است اما نیازها و مشکلاتی نیز در این حوزه احساس می شود که باید مورد برنامه ریزی و نظارت بیشتری از سوی شهرداری قرار بگیرد.
•    طرح تفکیک زباله از مبدأ اگر طبق مفاد پیمان انجام می شد، امروز بسیاری از مشکلات ما در بحث زباله مرتفع می گشت، اما متأسفانه اجرای این طرح به این شیوه برای جمع آوری زباله یا طلای کثیف هیچ کمکی به شهرداری گرگان و افرادی که از این طریق امرار معاش می کردند، نکرد و باعث شد همان روال گذشته انجام شود که این موضوع در شأن شهرداری و شورای گرگان نمی باشد.
•    طرح اتلاف سگ ها و زنده گیری آنها نتوانست مشکلات موجود را حل کند. طرح زنده گیری به دلیل هزینه های بالای نگهداری و تامین مکان مناسب مقرون به صرفه نیست بنابراین باید با همکاری کمپین حمایت از حیوانات مشکلات اجرای این طرح و راهکارهای پیشنهادی مناسب برای آن باید بررسی شود.
•     تپه سوگله هزارپیج مکانی شده برای تخلیه فضولات انسانی و نخاله های ساختمانی که این امر باعث نارضایتی شهروندان، به خطر افتادن سلامت آنها و فرار سرمایه گذاران برای اجرای طرح های گردشگری در این مکان می باشد که این موضوع نیز باید در اولویت های کاری شورای دوره پنجم قرار بگیرد.
سازمان پارکها و فضای سبز؛
•    متأسفانه هنوز آبیاری پارک ها و فضاهای سبز شهری در گرگان بصورت سنتی و قدیمی انجام می شود و این امر باعث ایجاد مشکلاتی از جمله تصادف رانندگان وسایل نقلیه مختلف با ماشین های آبیاری شهرداری شده است که بعضا اتفاقات ناگواری از جمله کشته شدن برخی از شهروندان را به همراه داشته است که در این خصوص اجرای آبیاری بارانی و قطره ای با توجه به شیب گرگان از جنوب به شمال پیشنهاد می شود.
•    زیباسازی بعضی از پارک های سطح شهر ظاهراً مورد فراموشی قرار گرفته از جمله پارک شهرک امام 17 که حتی یک گل هم در آن پیدا نمی شود و این موضوع باید مورد توجه بیشتری از سوی سازمان پارک ها و فضای سبز واقع شود.
•    بعضی از پارک های محلات مشکل روشنایی دارند و متأسفانه این موضوع فضایی را برای ناامنی پارک ها و حضور افراد معتاد در آنها آماده می کند.
سازمان فرهنگی ورزشی؛
سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اقدامات خوبی در زمینه های مختلف فرهنگی و ورزشی را در دستور کار خود قرار داده است، پیشنهادات زیر برای کاهش هزینه های این سازمان و توسعه فعالیت های آن پیشنهاد می شود؛  
•    به جای اجاره مکان برای خانه فرهنگ، مساجد، حسینیه ها و فاطمیه ها مورد استفاده قرار بگیرد و پول اجاره خانه فرهنگ که توسط سازمان پرداخت می گردد صرف برگزاری کلاس ها و افراد بی بضاعت شود.
•    در برخی از مناطق گرگان مانند چناران و انقلاب و کوی بازرگانی سالن ورزشی سرپوشیده نداریم که لازم است این موضوع نیز مورد توجه قرار بگیرد.
•    احداث و یا خرید استخر همراه با سونا و جکوزی تحت عنوان استخر کارکنان شهرداری گرگان برای کارمندان شهرداری نیز از ضروریاتی می باشد که باید پیگیری شود.
سازمان تاکسیرانی؛
•    سازمان تاکسیرانی هیچ خدماتی به راننده های تاکسی ها و آژانس ها نمی دهد. روغن – بنزین – فیلتر همه از جیب رانندگان می باشد که با توجه به هزینه های بالا و درآمد کم رانندگان تاکسی، ارایه خدمات رفاهی به آنها از ضروریات می باشد.
•    پیگیری استفاده از نرم افزار هوشمند کب  و اسنپ در گرگان مثل کلانشهرها که کاهش ترافیک و آلودگی محیط زیست را نیز به همراه دارد.
•     ساماندهی رانندگان شخصی با کمک شرکت تعاونی تاکسیرانی برای حذف و جلوگیری از فعالیت افرادی که صلاحیت لازم را ندارند و از شهرها و استان های اطراف برای فعالیت به گرگان می آیند.
•     ارایه خدمات بیمه ای و بیمه تکمیلی به رانندگان تاکسی ها.
•    حذف تاکسی های فرسوده و قدیمی با ارایه تسهیلات ارزان قیمت به رانندگان برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی از ضروریات است.
سازمان اتوبوسرانی؛
•    بسیاری از اتوبوس های ما عمرشان بالای 16 سال است. اتوبوس قدیمی ، فرسوده و کهنه ایجاد آلودگی محیط زیست در کنار ارایه خدمات نامطلوب به شهروندان را به همراه دارد. طی چهار سال گذشته هیچ اتوبوسی به ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری اضافه نشده است. بر اساس مصوبه ای که در شورای شهر داشتیم باید چند دستگاه اتوبوس برای رفع مشکل ترافیک و استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی خریداری می شد. استفاده از BRT  و LRT در خیابان ولیعصر نیز می تواند جوابگوی این موضوع می باشد که امید است در برنامه های آتی شهردای مورد توجه و برنامه ریزی قرار بگیرد.سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت