حدیث روز

 
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : نه من و نه گویندگان قبل از من کلمه ای پر محتوا همانند لا اله الا الله نگفته ایم.
امروز : چهارشنبه, 04 بهمن 1396

بررسی شاخص های توسعه شهری و موانع اجرای پروژه های کلان در شهرداری

ضرورت تشکیل کارگروه سرمایه گذاری

                                                                                   *نطق پیش از دستور

                                                                                     سعید رحیمی

 

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «یا ایهاالذین آمنوا التقوا الله و قولوا قولاً سدیداً » (سوره احزاب آیه 70) «ای کسانی که که ایمان آورده اید، تقوای الهی پیشه کنید و سخن حق بگویید.» در این  آیه خداوند متعال مومنین را به تقوا و سخن سدید دعوت می نماید،  سخن سدید سخنی است که خالی از دروغ و تهمت ناروا و در عین حال مفید باشد.

 

می خواهم با تمسک از این آیه شریفه و آیه «قولوا للناس حسناٌ»"(سوره بقره آیه 83 ) که می فرماید با مردم به نیکی سخن بگوییم و آنچه خیر و صلاح است بیان نمائیم به وصیت نامه شهید محمدقاسم رحیمی اشاره کنم که مصداق این آیه شریفه می باشد. در فرازی از این وصیت آمده است:«... ای جوانان عزیز، دنیا گذراست و فانی. لذت هایش ناپایدار و زودگذر است و به قول امام علی (ع) ظاهرش بزم و جذاب اما درونش سم کشنده است. هنر مرد در جنگ و جهاد است نه در منزل نشستن و خوب خانه درست کردن و خوب زندگی کردن در این دنیا. قبل از آنکه در شهادتم گریه کنید به هدفم فکر کنید. گریه‌ی بی معنا ارزش ندارد و شما باید هدفم را بشناسید، بعد گریه کنید. از دنیا و دنیاپرستی بپرهیزید. سرمشقتان همیشه علی (ع) و زهرا(س)باشد و بس...»

قدردانی از زحمات شهردار سابق و تسریع در روند تایید شهردار منتخب

 

ابتدا جا دارد از بصیرت و آگاهی هوشمندانه مردم در جلوگیری از سوء استفاده معاندین نظام کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم و از مسئولین امر رسیدگی و توجه عملی به خواسته های مشروع مردم بالاخص در بحث مشکلات معیشتی را دارم.

 

قبل از هر چیز در اولین نطق پیش از دستورم از جناب آقای صادقلو، شهردار محترم سابق گرگان که الحق و الانصاف توانسته ظرف چندسال اخیر چهره شهر گرگان را به یکی از شهرهای مدرن تغییر دهد، تشکر ویژه داشته باشم. از وزارت کشور نیز تقاضا دارم در صدور حکم شهردار منتخب گرگان تسریع نماید، چرا که تغییر مدیریتی  موجب وقفه از تاریخ 1/6/96 تاکنون در مدیریت شهری گرگان شده است و این وقفه در رشد و توسعه شهر اثرات نامطلوبی را خواهد داشت.

 

تشکیل کارگروه سرمایه گذاری در شورای اسلامی شهر گرگان

 

موضوعی که لازم می‌دانم نظر مسئولان شهری را به آن معطوف نمایم، رعایت حقوق شهروندی و پاسخگو بودن به مردم در حوزه وظایف قانونی آنها است. به قول رهبر فرزانه باید با مردم با روی گشاده برخورد کرد، حتی اگر نتوانیم خواسته‌های آن ها را به جا آوریم.

 

ما معتقدیم که شورای اسلامی شهر گرگان باید با برنامه محور کردن اقدامات خود در جهت توسعه زیرساخت های صنعت گردشگری و توریسم، گرگان را از شهر گذر به شهر مقصد تبدیل نماید.

 

این مهم می تواند نقش به سزائی در پویایی اقتصاد شهروندان گرگانی و رفع حداقلی مشکلات معیشتی آن ها موثر واقع گردد. از این رو علاوه بر احترام به سرمایه گذاران و ایجاد احساس اطمینان از سرمایه گذاری در شهر گرگان باید با بسته های پیشنهادی تشویقی و همچنین تسهیل در امورات اداری آنها سریعاً نسبت به تشکیل کارگروه سرمایه گذاری و گردشگری متشکل از دستگاه های ذیربط در شورای اسلامی شهر گرگان اقدام نمود تا بتوانیم در اسرع وقت به اهداف خود جامه عمل بپوشانیم.

 

15 شاخص رشد و توسعه شهری گرگان نیازمند پیگیری جدی شورای شهر و شهرداری

 

همه ما مطلع هستیم که 15شاخص رشد و توسعه شهری در دستور کار مدیر توانمند سابق شهرداری گرگان بوده است که برشمرده شدن آنها خالی از لطف نیست؛

1- پروژه مجموعه فرهنگی و پذیرایی در خیابان رسالت.

2- پروژه زیرگذرهای پیاده بانضمام آکواریوم ماهیان منحصر به فرد در بلوار ناهارخوران در مجاورت پروژه تله کابین

3- احیاء، مرمت و بازسازی و نوسازی مجموعه بافت قدیم و تاریخی گرگان ( با پهنه بندی و زون بندی های تاریخی ) با اولویت نعلبندان و سبزه مشهد و ...

4- اجرای پروژه سرمایه گذاری در اراضی شهرداری با کاربری های تجاری، خدماتی و رفاهی با مشارکت بخش خصوصی با هدف ایجاد درآمد پایدار

5- پروژه سالن های ورزشی چند منظوره در محلات جهت ارتقاء نشاط و روحیه شادابی و سلامت در بین شهروندان

6- پروژه شهربازی مدرن و مجموعه موج های آبی

7- آب نمای چهاربعدی (موزیکال، رقص نور، آب و آتش ) و تالار روباز مراس

8- پروژه هتل 5 ستاره ناهارخوران

9- سالن آمفی تئاتر 2000 هزار نفره

10- پروژه تفریحی توریستی تله کابین

11- مطالعه و اجرای خط اتوبوس B.R.T و تراموای شهری

12- جذب و هدایت سرمایه گذار برای احیاء بافت فرسوده قلعه حسن

13- اجرای پارک چندمنظوره در اراضی معروف به بانک شهر (مینا گل) یا اجرای کمربندی سبز موضوع بند هـ ماده 173 قانون توسعه در عرصه‌های جنگلی به ویژه واگذاری پارک جنگلی هزارپیچ و ضلع شرقی بلوار صیاد شیرازی به شهرداری از سوی منابع طبیعی

14- مشارکت های محدود و زودبازده جهت ایجاد اشتغال و رونق در اقتصاد شهری با همکاری بخش خصوص و اتحادیه و صنوف

15- بازگشایی و تملک اراضی و معابر سطح شهر با هدف افزایش ارتقاء سرانه های عمومی شهری و کاهش بار ترافیکی خصوصاً خیابان 24 تالار، 30 متری نیایش، 60 متری افسران

 

ضرورت برنامه ریزی در حوزه منابع انسانی شهرداری گرگان

 

قطعاً کمبود منابع بر روی انسان های توسعه یافته تاثیری نخواهد داشت چرا که در علم مدیریت نوین گفته می‌شود تأثیر انسان های توسعه یافته بر روی منابع، بیشتر از منابع بر روی انسان ها است، این امر میسر نخواهد شد مگر با برنامه ریزی در حوزه منابع انسانی شهرداری گرگان  به عنوان بزرگ ترین سرمایه های سازمان که می‌توان به عنوان مثال به چند نمونه آن اشاره داشت: 1- برنامه ریزی در نظام ارزیابی عملکرد مدیران و کارکنان 2- برنامه ریزی در نظام پیشنهادات 3- برنامه ریزی در نظام ارتقاء سلامت اداری 4- برنامه ریزی در حوزه نظارت، بازرسی و پاسخگویی به شکایات 5- برنامه ریزی بودجه عملیاتی 6-ایجاد وحدت رویه بر مباحث اداری و مالی در سطوح معاونت، مدیران و کارکنان شهرداری ها 7- ایجاد نظام بهره بری از مدیران موجود شهرداری و پرهیز از سلیقه گرایی  9- تقویت نظام حقوقی شهرداری.

 

از این رو پیشنهاد می گردد با تشکیل جلسات فوق العاده، هر یک از اعضاء محترم شورای اسلامی شهر گرگان به صورت تخصصی با تعیین ضرب‌العجل، مسئولیت پیگیری هر یک از موارد مذکور خصوصا پروژه های عمرانی و گردشگری را در سطح شهر گرگان با جذب سرمایه گذار داخلی یا خارجی و رفع موانع اداری آن را در دستور کار خود قرار دهند.

 

موانع موجود در اجرای پروژه های شهری

 

1) اجرای پروژه تله کابین دچار موانعی است از جمله الف: صدور سند مالکیت به مساحت 6500 مترمربع برای اشخاص ثالث که در حال حاضر پرونده در مرجع قضایی مفتوح می باشد. ب: عدم تصویب شورای عالی جنگل ها و مراتع کشور به جهت افزایش زون مقصد از 3 هکتار به 30 هکتار بعنوان زون گسترده تفرجگاهی

 

2)طرح دعاوی متعدد علیه شهرداری در محاکم قضایی به خواسته غرامت از بابت عرصه و اراضی واقع در طرح خیابان ها که متأسفانه در سالهای قبل( قبل از صادقلو) بدلیل بعضاً عدم رعایت تشریفات قانونی تملک از سوی شهرداران وقت موجبات محکومیت های میلیاردی برای شهرداری گردیده است که عمده دلیل آن مستحق الغیر درآمدن عرصه‌های واگذار شده به شهرداری از سوی اشخاص می باشد، یا دعاوی متعددی که در مسیرهای بلوار شهید صیاد شیرازی و کاشانی گریبان گیر شهرداری است که این موضوع به سال 80-70 برمی‌گردد.

 

3) تملکات بی حساب و کتاب، بدون بررسی اسناد مالکیتی از سوی شهرداری حدفاصل سال های 75 تا 92 که هم‌اکنون اکثرتملکات و عرصه و املاک درمرجع قضایی دارای سابقه رسیدگی می‌باشد، به عنوان مثال ضلع شرق صدا و سیمای گرگان معروف به پارک جهان نما یا پرونده آرامستان و سایر پرونده‌های دیگر.

 

4) از جمله دیگر چالش های پیش رو شهروندان می توان به عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری، سازمان نظام مهندسی و انبوه سازان  در راستای اجرای دادنامه شماره 99 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری درخصوص ابطال ماده 7 و بند 19-1-9 مبحث دوم از مقررات ملی ساختمان  موضوع عدم نیاز مالکین و سازندگان در امر ساخت و ساز به «مجری ذی صلاح»

 

5) صدور دادنامه های متعدد از سوی دیوان عدالت اداری مبنی بر نقض و ابطال آراء کمیسیون ماده 100 – ماده77 شهرداری ها، همچنین مصوبات شورای شهر در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری.

 

در پایان تقاضا دارم با هم اندیشی و همکاری مدیران دستگاه های ذیربط نسبت به رفع موانع مذکور تسریع و تسهیل گردد چرا که اگر در موضوعات مطروحه صدرالذکر چاره اندیشی نشود، نه تنها به رشد و توسعه شهری دست نخواهیم یافت، بلکه چالش عمده ای پیش روی مدیریت شهری ایجاد و ادامه  توسعه شهری را به مخاطره خواهد انداخت.

در پایان عرایضم خودم و همه عزیزان را دعوت می کنم به این فرمایش مقام معظم رهبری: «چو باز نمی کنی گره ای خودگره مباش، ابروگشاده باش چو دستت گشاده نیست »

 

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت