حدیث روز

 
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : بهای بهشت لا اله الا الله است.
امروز : سه شنبه, 30 دی 1399
نطق پیش از دستور سیصد و هشتاد و یکمین جلسه رسمی و علنی

نگاهی به مهمترین اولویت ها و نیازهای شهری در شورای دوره پنجم

رسالت منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر در واکاوی ابعاد انتخابات


 *فائزه عبداللهی
عضو شورای اسلامی شهر گرگان
رسالت منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر در واکاوی ابعاد انتخابات
انتخابات نماد حرکت اسلامی در کشور ماست. انتخابات هدیه اسلام به ملت ماست. مقام معظم رهبری
انتخابات 29 اردیبهشت ماه، برگ زرین دیگری مبنی بر حضور گسترده مردم شریف کشورمان پای صندوق های رای، چه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و چه در انتخابات ریاست جمهوری و خلق حماسه ای بزرگ در افزایش مشارکت و نمایان شدن پیش از پیش مردم سالاری دینی شد.
در همین راستا از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات و شهروندان عزیز و در راس آنها رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که تمام تدابیر و توان کشور را در راستای مشارکت حداکثری و صیانت از آراء ملت فهیم ایران مبذول داشتند، سپاسگذاری می کنم. قطعا این انتخابات حاوی درس های فراوانی بود که رسالت منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر گرگان را در واکاوی ابعاد مختلف این حماسه می طلبد.
شورا مهمترین پارلمان شهری است که به درستی مظهر مردم سالاری و مشارکت آگاهانه مردم در اداره امور شهر می باشد. بسیار مغتنم است. از این رو در این راستا نکاتی چند را یادآوری می نمایم.
تشکیل کارگروه مشترک برای تحقق ایده آرمانی مدیریت واحد شهری
1.    بر کسی پوشیده نیست که شهر گرگان به عنوان مرکز استان گلستان از معضلات بی شماری رنج می برد، برای تدبیر درست و ارتقاء بهره وری فعالیت ها و جلوگیری از تداخل ها باید همه دست اندرکارانی که در خصوص شهر گرگان مسئولیت مستقیم دارند، ریر یک سقف جمع شوند و توان خود را به کار بگیرند.
در این خصوص تشکیل کارگروه مشترکی با عضویت اعضای شورا، مجمع نمایندگان استان، شهردار و معاونین، قوه قضائیه و استانداری را پیشنهاد دارم که دبیرخانه آن در شورا باشد و جلسات به شکل ساختارمند تداوم یابد تا با تلاش مجموعه به ایده آرمانی مدیریت واحد شهری برسیم و همراه آن برای گرایشات آرمان خواهانه و جذب سرمایه گذاران برنامه ریزی نمائیم.
راه اندازی مرکز پژوهش های شورا با بهره گیری از تجربیات کلان شهرها
2.    نکته مهم دیگری که می تواند شورا را در انجام رسالت خویش یاری رساند، تاسیس و راه اندازی مرکز پژوهش های شورا است. تشکیل چنین مرکزی می تواند اقدامات پژوهش محوری و دانش بنیان را در  شوراها ایجاد و از اتخاذ تصمیمات آنی و غیرکارشناسی جلوگیری کند. باید در راه اندازی این مرکز از تجربه مرکز مطالعات و برنامه ریزی کلان شهرها و مراکز پژوهش مجلس بهره گرفت و ساختار جدیدی ایجاد کرد.
بازگشایی معابر پیشنهادی طرح جامع شهر برای توسعه شبکه معابر
3.    در راستای شبکه معابر شهر گرگان  که حدود 18 درصد مساحت کل  شهر بوده و متوسط این عدد در کشور حدود 25 درصد می باشد، بازگشایی معابر پیشنهادی در طرح جامع مصوب از ضروریات می باشد.
الف) بازگشایی 30 متری تالار به سمت شرق و اتصال آن به خیابان رازی و پارتیان و در درازمدت امتداد آن به سمت کوی طبیعت از اراضی بالادست قلعه حسن که به عنوان یک رینگ عمل نماید، ضروری می باشد.
ب) بازگشایی 30 متری نیایش از مقابل هتل سرافراز و اتصال آن به جاده آق قلا.
پیگیری تملک اداره کل دخانیات و باغ روس ها برای افزایش سرانه فضای سبز
4.    به استناد مطالعات طرح جامع، تحقق پذیری طرح تفضیلی سابق حدود 40 درصد بوده که این عدد در موضوعاتی مانند فضای سبز و پارک ها بسیار کمتر می باشد، به صورتی که اگر پارک های جنگلی طبیعی موجود و بلوارهای معابر را از سرانه فضای سبز کم کنیم، متوسط کاربری فضای سبز موجود در شهر کمتر از یک متر مربع می باشد و این در حالی است که متوسط کشوری بین 7 تا 12 متر مربع است، لذا تملک اراضی همانند اداره کل دخانیات و باغ روس ها و تبدیل آن به پارک از ضروریات می باشد و همچنین توسعه پارک های محلی نیاز به توجه خاص دارد. ضمناً مشابه فضای سبز در خصوص پارکینگ طبقاتی در سطح شهر نیز وضعیت مطلوب وجود ندارد.
تهیه طرح های جداره سیما و کف سازی برای 40 هکتار بافت مرکزی تاریخی
5.    بافت تاریخی شهر گرگان به مساحت حدود 140 هکتار حال و روز خوبی ندارد و حتی قرار بود 40 هکتار هسته مرکزی بافت احیا و مرمت و بازسازی شود و با تهیه طرح های سیما و منظر شهری که متاسفانه هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است، جز چند مورد تک بنا که توسط راه و شهرسازی مرمت شده است، لذا می طلبد در فاز اول نسبت به 40 هکتار بافت مرکزی تاریخی طرح های جداره سیما و کف سازی تهیه و با همکاری تمامی دستگاه های مرتبط اجرایی گردد. در خصوص خرید خانه تاریخی که در بودجه پیش بینی شده نیز اقدام شود چرا که برنامه ریزی برای بهره گیری از این بناها کمک به زنده نگه داشتن این خانه ها می باشد.
برنامه ریزی و اجرای طرح های توانمند سازی بافت فرسوده شهری
6.     گرگان حدود 600 هکتار بافت فرسوده مصوب دارد که اجرای طرح های توانمند سازی همانند توسعه خانه محلات و افزایش سرانه های کاربری عمومی همانند پارک، مرکز بهداشتی و زمین های بازی و همچنین آموزش افراد توسط گروه های مردم نهاد و توسعه مطالعات اجتماعی از اولویت این محلات می باشد.
برنامه ریزی برای تهیه مسکن ارزان قیمت در اراضی بایر شمال شهر
7.    با توجه به کاهش حدود 50 درصد پروانه ساخت در سال های اخیر و نیاز بالای مسکن ارزان قیمت و متناسب با قدرت خرید مردم می طلبد با ارایه راهکارهای مناسب به خصوص در اراضی بایر شمال شهر امکان بارگذاری مناسب جهت ساخت مسکن فراهم شود. در گرگان حدود هزار هکتار اراضی خالی وجود دارد که می بایست حتماً برنامه ریزی دقیق در آن صورت بگیرد و حتماً مدنظر باشد که امکان  توسعه افقی شهر با توجه به ارزشمند بودن اراضی پیرامون کمتر وجود دارد.
ایجاد زیرساخت ها برای جذب سرمایه گذاران
8.    باید با ایجاد زیرساخت های تشکیلاتی درون و برون سازمانی بتوان در جذب سرمایه گذاران و مشارکت شهروندان در جذب سرمایه گذاری و توریست اقدامات لازم را انجام داد.
به عنوان منتحب شورای پنجم در حوزه انتخابی گرگان امیدوارم با همکاری و همدلی سایر ارکان نظام و کاندیداهای رغیب سرنوشتی که در خور گرگان عزیز باشد مبتنی بر عقلانیت و تدبیر رقم بزند.
از همکاری اعضای محترم شورای اسلامی در ادوارهای مختلف و اعضای محترم شورای اسلامی دوره چهارم و کارشناسان و مشاوران کمیسیون های تخصصی به پاس مجموعه تلاش های گسترده ای که در فرایند انجام وظایف نمایندگی داشتند تقدیر می نمایم.

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت