حدیث روز

 
امام باقر (ع) می فرماید : بالاترين عبادت، عفّت شكم و شهوت است.
امروز : شنبه, 27 بهمن 1397
در کمیسیون بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر گرگان پیشنهاد شد

آموزش های شهروندی ویژه کودکان و نوجوانان نیازمند برنامه ریزی

در کمیسیون بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر گرگان پیشنهاد شد

آموزش های شهروندی ویژه کودکان و نوجوانان نیازمند برنامه ریزی

رئیس کمیسیون بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر گرگان با تاکید بر اهمیت آموزش های شهروندی به ویژه در حوزه کودکان و نوجوانان گفت: شورای اسلامی شهر باید ارتباط مستمر با اقشار مختلف داشته باشد و آموزش های شهروندی نیز از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر گرگان، فائزه عبداللهی با اشاره اینکه شورای اسلامی شهر گرگان در سال 1383 طرح آموزشی رفتارهای شهروندی ویژه کودکان و نوجوانان با مدیریت اینجانب به عنوان مسئول دفتر تحقیق و پژوهش وقت شورا در دستور کار قرار داد، گفت: در این طرح 30 مدرسه مقطع راهنمایی به صورت پایلوت برای آموزش های شهروندی در نظر گرفته شده بود و کلیات طرح در یک پیش آزمون از بچه های اخذ شد و با شناخت از میزان درک و آگاهی بچه ها، آموزش های لازم ارائه شد.

وی افزود: بر اساس گزارش ارائه شده از سوی آقای سیامک دربیکی دبیر اجرایی این طرح در چهل و چهارمین جلسه این کمیسیون، آموزش هایی نظیر استفاده از کلاه ایمنی برای موتورسواران، قوانین و مقررات ساختمانی، استفاده از حمل و نقل عمومی، به موقع بردن زباله ها، زلزله، ارتباط با شورا و شهرداری، اقوام، آتش نشانی، فضای سبزشهری وسایل ، متکدیان، سالمندان، نابینایان و موضوعاتی از این دست با چاپ ویژه نامه ای تحت عنوان نشریه شهروند نوجوان ارائه شد که نتایج خوبی در پی داشت.

عبداللهی با بیان اینکه یکي از مسائل مهمي که در رابطه با مفهوم شهروند و شهروندي وجود دارد اين است که چگونه مي توان آن را تعليم و آموزش داد تا بر اساس آن شاهد اجراي صحيح آن در جامعه و شناخت وظايف و تکاليف مبتني بر آن بود، ادامه داد: یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه جدی شورای اسلامی شهر و شهرداری قرار بگیرد بهره گیری از نشریات و فضای مجازی و مشارکت طلبی شهروندان در برنامه های آموزش شهروندی می باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر گرگان خاطر نشان کرد: می توان آموزش های شهروندی به خصوص در بحث کودکان و نوجوانان را با تصاویر مرتبط و توزیع گسترده نشریه های ویژه کودکان و نوجوانان در بین دانش آموزان مدارس پیگیری و اجرایی کرد.

عبداللهی خاطر نشان کرد: ضروری است برای تضمین حقوق شهروندان و از سوی دیگر استفاده از مشارکت آنان در امور محلات و مناطق برنامه های آموزشی صحیحی جهت تبدیل شهرنشینان به شهروندان آگاه، فعال و مشارکت جو ارائه و پیگیری شود.

وی ادامه داد: موضوعاتی از جمله ایجاد مسیرهای امن برای تردد بچه ها، آموزش فرهنگ آپارتمان نشینی، قوانین و مقررات شهری، احترام به حقوق شهروندی همه اقشار و موضوعاتی از این قبیل نیز از جمله موضوعاتی است که نیاز به آموزش دارد.

این عضو شورای اسلامی شهر گرگان با تاکید بر اینکه  نوجوانان و جوانان بخش عمده‌ای از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و از سوی دیگر اکثر وقت مفید این جوانان به عنوان دانش‌آموز در مدارس سپری می‌شود، اظهار داشت: برای اجرای آموزش‌های شهروندی می‌توان  با همکاری مدارس، آموزش و پرورش، خانه فرهنگ ها  کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان  در یک برنامه مشارکتی از سوی نهادهای مختلف برنامه ریزی و پیگیری کرد.

رئیس کمیسیون بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر گرگان در پایان با تاکید بر اینکه مردم در مدیریت شهری باید خود را با ما سهیم بدانند و در سرنوشت و آینده شهر تأثیرگذار باشند، اظهار داشت: با ایجاد حس تعلق شهروندی می توان بر انواع مشکلات زندگی شهری و شهرنشینی با کمترین هزینه و به صورت نهادینه‌شده فائق آییم و در این صورت است که مدیریت شهری با بهره‌وری و کارآمدی روزافزون می‌تواند به ارائه خدمات به شهروندان بپردازد.

 

 

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت