حدیث روز

 
پیامبر اکرم (ص) می فرماید : نشان منافق سه چيز است : سخن به دروغ بگويد ، از وعده تخلف كند و در امانت خيانت نمايد.
امروز : جمعه, 29 شهریور 1398
سخنی با شهردار گرگان

بایدها و نبایدها در مدیریت شهرداری گرگان

[quote][/quote]سخنی با شهردار گرگان

بایدها و نبایدها در مدیریت شهرداری گرگان

                                                                                                                                 

خط مشی یا سیاستگزاری در هر سازمان از طریق مدیران ارشد جهت هماهنگی و جلوگیری از تضاد در تصمیمات مدیران پایین تر اتخاذ می گردد که این سیاستگزاری در موفقیت یا شکست یک سازمان در رسیدن به اهداف خود نقش تعیین کننده ای دارد.

 تحقیقات مختلف نشان دهنده این موضوع است که خط مشی عقلانی با رویکرد اجتماعی اتخاذ شده توسط توسط مدیران در هر سازمانی که از نقطه  نظرات متخصصان و کارشناسان برگرفته شده باشد می تواند در دستیابی به اهداف سازمانی نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

 شورا و شهرداری طی دوره های قبل در شهر گرگان  برای اجرای پروژه های شهری به خصوص در دوره چهارم با تضادها و تعارضات مشهودی در تصمیم سازی در طرح های ترافیکی مواجه بودند که در نهایت خروجی تصمیمات شورا در قالب پروژه هایی از جمله زیر گذر و روگذر ها ی سواره رو و پیاده رو در شهر به اجرا در آمد که نقطه نظر ها و دیدگاه های موافق و مخالف شهروندان را به همراه داشت. 

آنچه مسلم است سیاستگزاری ها معیار و شاخص مهم در کنترل و ارزیابی عملکرد مدیران در رسیدن به اهداف سازمانی می باشد و از دو شاخص  مهم برخوردار است، خط مشی عقلانی یعنی بر اساس نقطه نظر متخصصان انجام گیرد و رویکرد اجتماعی که جامعه آن را مورد قبول و پذیرش قرار دهد و از آن طرح استقبال نماید.

کوتاه سخن اینکه یکی از شاخصه های مهم در ارزیابی عملکرد سازمان ها که شهرداری ها هم نوعی سازمان می باشند، رضایتمندی مشتری می باشد که در اینجا رضایت شهروندان ملاک ارزیابی عملکرد شورا و شهرداری محسوب می شود.

 در ادوار گذشته شهرداری با ارائه  و اجرای طرح های مختلف در زمینه های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی توانسته است جایگاه نسبتاً مطلوبی را در نظر شهروندان داشته باشد، خصوصاً با مقایسه با عملکرد بسیار ضعیف دوره پنجم شورا و شهرداری، این رضایت مندی از گذشته بیشتر مشهود می باشد.

 آقای دادبود، شهردار محترم گرگان حدود دو سال است که سکان مدیریت شهری را بر عهده گرفته اید ولی هنوز نتوانسته اید به حداقل وعده هایی که در شورا داده بودید، عمل کنید.

آقای دادبود شهرداری نیاز به رهبری ندارد، بلکه نیاز به مدیر اجرایی دارد که چکمه بپوشد و در امور اجرایی وارد شود. عدم حضور موثر در مناطق سه گانه شهرداری جهت نظارت بر عملکرد پرسنل یکی از انتقادهای بنده به شما می باشد. برای مثال بنده یک سال که در کمیسیون تجدید نظر ماده 100 واقع در ساختمان شماره 2 شهرداری انجام وظیفه می کردم ، ساختمانی که معاونین شهرسازی و خدمات شهری و عمران در آنجا مشغول به کار می باشند چند مرتبه جنابعالی از آن ساختمان و دبیرخانه ماده 100 بازدید کرده اید تا با مشکلات و کمبودها و نواقص کاری آنها آشنا شوید.

  از طرفی درآمد 50 میلیاردی ماده 100 نشانگر تخلفات بیش از حد  در حوزه شهرسازی می باشد که نشان دهنده عدم کنترل ساخت و ساز ها در شهر و عدم انسجام نیروهای انسانی  به علت عدم تسلط آقای شهردار در نواحی مختلف می باشد.

 عدم انضباط کاری و عدم پاسخگوئی منظم کارکنان به شهروندان از نشانه های ضعف مدیریتی می باشد. عدم حضور به موقع شما در محل کار و عدم حضور برخی از کارکنان به دلیل بازدیدها، در ساعات اداری نقش موثری در نارضایتی شهروندان داشته است. آیا ساعات بازدید و جلسات را نمی توان در ساعات غیر اداری انجام داد؟

مواردی که نیاز به بررسی دارند و شورا باید آنها را پیگیری نماید عبارتند از:

1 - پروژه هایی که ما به شهروندان وعده اجرا داده بودیم و شما هم قول اجرای آنها را به ما دادید، در این مدت 2 سال در شهرداری حتی موفق به کلنگ زنی آنها نشدید تا اینکه اجرایی شوند، بعضی از آنها که کلنگ هم زده شدند، متاسفانه اجرایی نشدند مانند پارک کوی محتشم. یکی از این وعده ها به شهروندان، اجرای تله کابین بود که بیشتر امور مربوط به آن انجام شده بود، ولی همچنان در بن بست قراردارد و هیچ نشانی از اجرایی شدن آن نیست. 

2 - اجرای هتل ناهارخوران که کم کم از حافظه مردم در حال پاک شدن است که هتلی به نام ناهارخوران شهرداری وجود داشته است و هنوز در خم یک کوچه است.

 3 - اجرای شهر بازی مدرن که سال ها است شهروندان منتظر اجرایی شدن آنها هستند، اما هنوز با اگرها و بایدها مواجه است و در حد روی کاغذ مطرح می باشد.

4 - یکی از وعده های ما به مردم رستوران هواپیما بود که در زمان انتخابات مطرح شد. یک سرمایه گذار به شما اعلام آمادگی کرد که این هواپیما را در ناهارخوران مستقر نماید، به بهانه ایجاد ترافیک در ناهارخوران با این موضوع مخالفت کردید، اما در حال حاضر بالن سواری را در ناهارخوران راه اندازی می کنید، چه فرقی بین این دو پروژه در ایجاد ترافیک ناهارخوران می باشد؟ این دوگانگی دلیل بر چیست؟

اجرای پروژه هایی که در سال گذشته با جلسات متعدد مصوب شدند اما به اجرا درنیامدند. از جمله لایحه سرمایه گذاری  پروژه توریسیتی، تفریحی، تجاری و اقامتی موسسه ملل، لایحه توافق مربوط به اجرای ماده 101 قانون شهرداری ها در خصوص زمین انبار جهاد مربوط به ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، لایحه پروژه فاز اول طرح آفتاب، لایحه توافق مربوط به خرید زمین جهاد کشاورزی در خیابان شهید بهشتی...

آقای شهردار جنابعالی در سال گذشته به گفته خود شما 290 میلیارد تومان بودجه را محقق کرده اید، خروجی این بودجه درشهر چه بود؟ چه کاری با این بودجه برای شهروندان انجام گردید؟ جز یک آبشار 4 میلیارد تومانی! که هنوز به اتمام نرسیده است.

آقای دادبود! اینکه برای اجرای پروژه ها چوب حراج بر اموال شهرداری از زمین گرفته تا مغازه ها بزنیم،  درست است؟ آیا فروش صرفاً اموال برای مدیریت شهری، آینده شهرداری را با مشکل مواجه نمی کند؟

یکی دیگر از انتقادهای بنده و بعضی از همکارانم به شما  عدم توجه به  نظرات اعضای شورای شهر که منتخبین مردم هستند، می باشد.

  جنابعالی تصمیماتی را بدون توجه به نظرات شورا شخصاً دستور داده اید که بر خلاف قوانین شهرداری و آئین نامه مالی آن می باشند که به بعضی از آنها اشاره می کنم:

1 – تغییر متریال آبشار ناهارخورن بدون گرفتن مجوز از شورا

2 – نصب وسائل بازی پارک های جیبی بدون مصوبه شورا که بعداً به دلایلی شورا به آن رای داد

3 – تشکیل هیئت مدیره بسکتبال برای باشگاهی که وجود خارجی ندارد .

4 – مزایده گذاشتن برخی از املاک شهرداری بدون گرفتن مجوز از شورای شهر که تقدم اصل تصویب بر انجام معاملات در بند 9 ماده 55 قانون شهرداری ها و بند 3 ماه 45 قانون مزبود و بند 14 ماده 80 شوراها در فروش اموال منقول و غیر منقول شهرداری هاامده است که با قانون مغایرت دارد .

5 –در سطح شهر تبلیغات زیادی با هزینه شهرداری انجام دادید که در هفته دولت پروژه سرمایه گذاری چهارشنبه بازار را کلنگ بزنید. جای تعجب است که علی رغم مکاتبات ریاست شورا و وجود ابهامات در قرارداد به خصوص اینکه مذاکرات و نشست های نهایی امسال انجام شد، اما  شما قرارداد را در تاریخ 28/12/97 ثبت کرده اید. جالب اینکه بنا به اطلاعات واصله ضمانت نامه و سفته ها در سال 98 از سرمایه گذار گرفته شده است. جای تعجب دارد که در شرایط آگهی و فراخوان شرط می گذارید که شرکت کننده ها باید فقط ضمانت نامه بانکی بیاورند، ولی سفته هم گرفته می شود که اگر قرار بود سفته هم گرفته شود شاید تعداد بیشتری در این مزایده شرکت می کردند. این اقدام جنابعالی چه معنی و مفهومی را می رساند؟ 

جدای از اینکه طبق بند 14، شرایط فراخوان شما بر خلاف آئین نامه مالی شهرداری ها بوده و شما می بایست طبق قانون ذکر شده شرط می کردید، قبل از انعقاد قرارداد ضمانت نامه بانکی حسن انجام کار را تحویل شهرداری بدهند. ماده 34 شرایط پیمان در زمان امضاء قرارداد ضمانت نامه تحویل کارفرما شود. این اقدام از نظر حقوقی چگونه است؟

6 - ریاست سال قبل شورا با شما مکاتباتی در خصوص پروژه سرمایه گذاری رسپینا داشتند، آقای شهردار مدت قرارداد مشارکت مدنی شهرداری با شرکت سرمایه گذار در 21/6/97 به پایان رسیده است و شما وظیفه داشتید، طبق بند 1 ماده 11 قرارداد، به ازاء هر روز تاخیر 100% اجاره بهاء واحد های مسکونی متعلق به شهرداری را با ارزیابی کارشناسی به عنوان خسارت از شرکت سرمایه گذار دریافت می کردید؟ چرا تا کنون اقدام نشده است؟ از طرفی دیگر شنیده شده است شما قرارداد را تمدید کرده اید؟ مگر قرارداد پیمانکاری است که تمدید شود؟ اگر تمدید هم صورت گرفته باشد آیا بر خلاف شرایط قرارداد مشارکت بین شهرداری و سرمایه گذار نیست؟

7 – آقای شهردار با کلی تبلیغات و هزینه در بین مردم بالن هوا کردید، چرا این موضوع بدون قرارداد انجام شده است:  جالب تر اینکه کلیه صحبت ها برای واگذاری مربوط به زمین 9 هکتاری در مریم آباد بود، اما بالن سواری در ناهارخوران اجرا می شود؟ مصوبه هیئت مدیره سازمان پارک ها و فضای سبز مربوط به آذر ماه 97 است ولی فراخوان مربوط به ماه چهارم سال 97  است. آقای شهردار! شما آن را چه می نامید؟ قضاوت را می سپارم به مردم و مسئولین نظارتی؟

8 – مدیران یا شهرداران مناطق سه گانه شهرداری از اواخر اردیبهشت سال جاری دیگر اختیار و اجازه امضاء نداشتند که حتماً تعدادی پروانه و پایان کار توسط آقایان بعد از آن تاریخ امضاء شده است که هفته قبل تقاضای تمدید اختیارات آنها را به شورا ازسال نمودید، آیا می شود به راحتی از این کوتاهی گذشت؟ آقای شهردار شما کجا هستید؟! شهرداری که از تفویض اختیار مدیران خود خبر ندارد، چگونه می تواند به روز و بهنگام در خدمت شهروندان باشد؟

9 - آقای شهردار کسی مخالف رفاه پرسنل شهرداری نیست و همیشه به لوایح مربوط به رفاه پرسنل رای دادیم، شنیده شده که برخی از مدیران و پرسنل شهرداری اجازه دارند از خدمات مجتمع جهانگردی ناهارخوران استفاده نمایند، در یک کلام می توانید تصویری از قراردادتان با مجموعه جهانگردی ناهارخوران را تا فردا به رویت اعضاء محترم شورا ارسال کنید؟

10 - آقای شهردار هزینه میلیاردی برای آب نمای ماتریسی انجام داده اید و در جلسات مطرح کردید که این طرح شما دارای پیوست های مختلف است، چرا سپتیک برای این پروژه تعبیه نگردیده است؟ آب آن گندیده و بوی تعفن می دهد، آیا این موضوع تهدیدی علیه سلامت و بهداشت فرزندان این شهر نیست؟ آیا این طرح مشاور نداشت؟ هزینه این دوباره کاری ها را چه کسی باید بدهد؟

11 - چاه های فاضلاب چهارشنبه بازار انجام شده است و بعد از چند ماه لایحه مربوط به آن برای تصویب به شورای شهر ارسال کردید؟ چرا؟

12 - آقای شهردار! بر فرض اینکه همسر جنابعالی مشاور شما هستند، آیا باید همیشه در اتاق شما حضور داشته باشند؟ شاید اعضای شورا و یا شهروندان و مراجعان بخواهند صحبتی داشته باشند که کسی از آن مطلع نشود.؟

14- آقای دادبود در دستور کار امروز شورا لایحه ای در رابطه با اجرای پروژه در النگدره وجود دارد با توجه به ابهامات موجود در رابطه با عدم تمدید قانون ماده 147 توسعه پنجم که ظاهراً لغو گردیده است، اگر این موضوع درست باشد و قرارداد واگذاری النگدره تمدید نشود، شما بر چه اساسی دارید در النگدره هزینه می کنید؟ تکلیف این همه هزینه چیست و چه کسی باید پاسخگو باشد.

15- آقای دادبود! دیوار کشی زمین های صیاد هکتاری شده است. یا شما خبر دارید که جای تاسف است یا خبر ندارید که باز هم به عنوان مدیریت شهری جای تاسف است. چه کسی باید به این دیوار کشی ها رسیدگی کند؟ می دانید قیمت زمین که دیوار کشی می شود دو یا سه برابر می شود؟ مسئولیت آن با چه کسی است؟

16- نامه ای را به عنوان مسئول کمیسیون اداری و مالی به شماره 18/770/98- 17/4/98 به آقای یوسفی نوشتم که چرا این همه قرارداد که در تاریخ9728/12/8 امضاء شده است؟ مگر در یک روز کاری پایان سال چند قرارداد می توان نوشت؟ ولی بعد از 3 ماه به شورای شهر ارسال شده است؟ هیچ جوابی دریافت نکردم.

17- آقای شهردار! شما زمانی که خواستید روگذر افسران را اجرا کنید مگر آن را به مشاور ندادید؟ آیا مشاور بررسی و پیش بینی کلیه مباحث پروژه را به عهده ندارد؟ امروز لایحه می دهید و جابجایی لوله های تحت فشار را درخواست می کنید که امروز در دستور کار شورا قرار دارد. این موضوع یک نمونه دیگر از عدم تسلط و بی خبری مدیریت شهری بر پروژه های عمرانی سطح شهر است که این کار باعث دوباره کاری و هزینه های مجدد بر شهرداری می باشد. به راستی چه کسی باید پاسخ این هزینه ها را بدهد.

18- آقای دادبود تلویزیون شهری شما همچنان خاموش است؟ آیا این سرمایه شهروندان نیست؟

19- وضعیت قرارداد پیمانکاران خدمات شهری و فضای سبز همچنان نامعلوم؟

20- عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران خدمات شهری که طبقه ضعیف جامعه می باشند. چرا؟

21- وضعیت درآمدی شهرداری بسیار پایین است. می شود بگوئید ماه گذشته چقدر شهرداری درآمد داشته است. نگرانم که شما نتوانید حقوق و مزایای پرسنل و پیمانکاران را بدهید.

همکاران شورا، جناب آقای شهردار و شهروندان عزیز هدف اینجانب از طرح مسائل مذکور انجام وظیفه شرعی و قانونی است که به عنوان عضو شورای شهر و نماینده مردم به عهده دارم تا به عملکرد شهرداری نظارت داشته باشیم و بتوانیم به خواسته های به حق شهروندان جواب بدهیم. آقای دادبود اگر مطالب مطرح شده تماماً و یا بخشی از آنها از نگاه جنابعالی و مدیران شما وارد می باشد، تقاضا دارم پاسخ و مستندات این مطالب مطرح شده را کتباً به اطلاع اینجانب و شورای شهر گرگان برسانید تا در ادامه به اطلاع شهروندان عزیز که موکلین ما می باشند، رسانده شود.

 

والسلام علی من التبع الهدی

    *حسین ربیعی

* عضو شورای اسلامی شهر گرگان

 

 

 

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت