حدیث روز

 
امام باقر (ع) می فرماید : فقيه حقيقى، زاهد در دنيا، مايل به آخرت و چنگ زننده به سنّت پيامبر اكرم(ص) است.
امروز : پنج شنبه, 14 اسفند 1399

تشکیل مرکز مطالعات و پژوهش در شورای اسلامی شهر گرگان

فائزه عبداللهی در دویست و شصت و پنجمین جلسه رسمی و علنی پیشنهاد داد

تشکیل مرکز مطالعات و پژوهش در شورای اسلامی شهر گرگان

 

رئیس کمیسیون اداری و مالی و رئیس کمیته پژوهش، آموزش و اجتماعی شورای اسلامی شهر گرگان در نطق پیش از دستور خود با تاکید بر ضرورت تشکیل مرکز مطالعات و پژوهش ها در شورای اسلامی شهر گرگان، گفت: این موضوع در بسیاری از شهرها و همه کلانشهرهای کشور مورد توجه قرار گرفته و در بسیاری از شهرها مرکز پژوهش ها ایجاد شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر گرگان، فائزه عبداللهی، هدف از ایجاد این مرکز را انجام و بهره گیری از طرح های پژوهشی و نظرات کارشناسی برای برنامه ریزی و اجرای طرح های شهری عنوان کرد و افزود: تصمیم ساری برای شورای شهر و اخذ تصمیمات درست و افزایش اثر بخشی، پاسخگویی به نیازهای پژوهشی و اعمال حاکمیت تفکر راهبردی و همسویی و انسجام بخشی یه فعالیت های پژوهشی مرتبط در مدیریت شهری می تواند از اثرات مطلوب راه اندازی مرکز پژوهش ها در شورای اسلامی شهر باشد.

رئیس کمیته پژوهش شورای اسلامی شهر گرگان ادامه داد: فراهم آوردن زمینه‌های لازم در جهت کارشناسی هرچه بهتر مصوبات، پشتیبانی علمی و پژوهشی متناسب با وظایف شورای اسلامی شهرو  بهره برداری از اطلاعات و تحقیقات کارآمد در امر قانون گذاری درحوزه مدیریت شهری نیز از جمله اهدافی است که می تواند با راه اندازی این مرکز مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

ایجاد ناحیه بافت تاریخی در گرگان

عبداللهی در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های بافت تاریخی گرگان گفت: حفظ هویت تاریخی شهر یکی از اهداف مدیریت شهری است که این موضوع در این دوره از فعالیت شورای اسلامی شهر مورد توجه ویژه قرار گرفته است و شهرداری در بازآفرینی و احیای بافت تاریخی اقدامات قابل توجهی داشت است.

رئیس کمیسیون اداری و مالی و کمیسیون بانوان و خانواده شورای اسلامی شهر گرگان، افزود: نگاه ویژه به آثار تاریخی، ایجاد فضاهای بوم گردی، رونق گردشگری و افزایش درآمد حاصل از این صنعت از جمله اهدافی است که با ایجاد ناحیه بافت تاریخی و بازسازی و احیای این بافت می تواند محقق شود.

این عضو شورای اسلامی شهر گرگان ادامه داد: تعامل بین دستگاه ها،کارشناسان و اساتید و متفکران علم شهرسازی و معماری و همچنین سیاست های شهرداری در مدیریت درآمدی و اقتصادی و پرداختن همزمان به رویکرد گردشگری می تواند موفقیت در راه اندازی ناحیه بافت تاریخی را رقم بزند.

عبداللهی با تاکید بر اینکه آثار با ارزش تاریخی بسیاری وجود دارد که می تواند در شناساندن شهر گرگان به عنوان شهر تاریخی و فرهنگی اثرگذار باشد، اظهار داشت: با ایجاد شهرداری بافت تاریخی می توان مواردی از جمله بازشناسی محدوده های تاریخی، آسیب شناسی و آسیب نگاری وضعیت موجود و بهره گرفتن از تجارب داخلی و خارجی و تشکیل مدیریت تأثیر گذار را ارائه داد تا کمتر شاهد از بین رفتن تاریخ و فرهنگ این شهر باشیم.

ضرورت انجام مطالعات تاب آوری شهر و ایمنی شهروندان

عضو چهار دوره شورای اسلامی شهر گرگان در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات تاب آوری شهری گرگان، گفت: به منظور حفظ منابع طبیعی و محیط زیست شهری باید مطالعات تاب آوری شهر و ایمنی شهروندان مورد توجه قرار گیرد.

عبداللهی با بیان اینکه منظور از تاب آوری شهری، پیش بینی و کاهش اثر بلایاي طبیعی، بکار گرفتن فن آوري هاي هشدار دهنده و نظارت سریع، حفظ زیرساختهای اموال عمومی و خصوصی، از جمله خانه ها و سایر دارایی ها، میراث فرهنگی، سرمایه اقتصادي و زیست محیطی است، افزود: کاهش خطرپذیري حوادث، وظیفه همه افراد جامعه است و در شهرها، دولتهاي محلی باید سردمدار این تلاش باشند زیرا نقش مدیریتی آنها درك و بینش کلی نسبت به آنچه که در سطح محلی مورد نیاز است را برایشان میسر می سازد.

متناسب سازی بودجه سال 1400شهرداری گرگان

رئیس کمیسیون اداری و مالی شورای اسلامی شهر گرگان در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود با تاکید بر ضرورت متناسب سازی بودجه سال 1400 شهرداری گرگان گفت:

در 9 ماه نخست سال جاری234 میلیارد تومان از کل بودجه محقق شد که این رقم معادل 39 درصد نسبت به کل بودجه است و بیشترین شاخص های درآمدی هم مربوط به صدور پروانه به مبلغ 31 میلیارد تومان، تراکم به مبلغ 64 میلیارد تومان، ارزش افزوده به مبلغ 16 میلیارد و ماده ماده صد و حذف پارکینگ به مبلغ 40 میلیارد تومان و فروش اموال به مبلغ 30 میلیارد تومان می باشد.

عبداللهی با اشاره به اینکه هزینه های جاری بخش قابل توجهی از بودجه شهرداری گرگان را به خود اختصاص داده است، متناسب سازی بودجه در کنار توجه به عدالت در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان رسمی، قراردادی و شرکتی را مورد تاکید قرار داد.

در اختیار قرار دادن مالیات ها به شهرداری ها

فائزه عبداللهی در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود با اشاره به اینکه امروزه عدم همخوانی وظایف و مسئولیت های دولت های محلی با اختیارات و منابع آنها به یکی از چالش های جدی آنـان تبدیل گردیده است، گفت: با توجه به نقش دولتهای محلی در رشد و توسعه کلان کشور بررسی و تحلیل چالشهای تأمین مالی دولتهای محلی و ارائه راهکارهای مناسب یکی از دغدغه های اصلی است که در این خصوص می توان با شکستن تمرکز گرایی دولت با اصلاح فرهنگ عمومی و ایجاد قوانین مناسب برنامه ریزی کرد.

 وی با اشاره به اینکه مناسبات مالی دولت و شهرداری ها حائز اهمیت است و این مناسبات به درستی تعریف نشده و از نارسایی هایی رنج می برد، افزود: در چارچوب تمرکز زدایی گرایش به واگذاری بخشی قابل توجهی از وظایف دولت به شهرداری ها در برنامه های سوم، چهارم ، پنجم و ششم پیش بینی شده است.

وی افزود: کمکهای مالی سطوح بالاتر دولت به شهرداری ها در همه دنیا مرسوم است اما این کمک های در ایران گاهی دستخوش منویات سیاسی شده و ضابطه روشنی ندارد و در چند سال اخیر هر سال کمتر شده است از این رو با واگذاری بخشی از درآمدهای حاصل از مالیات به شهرداری ها می توان ضمن گره گشایی از مشکلات مالی شهرداری ها در تحقق اهداف توسعه پایدار اقدامات قابل توجهی انجام داد.

 

 

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت